C0603C471K5RACAUTO KEMET
C0603C471K5RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0603C471K5RACAUTO
Part Number C0603C471K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 470pF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C471K5RACAUTO
Datasheet download C0603C471K5RACAUTO.pdf
Request Quotation for C0603C471K5RACAUTO
C0603C471K5RACAUTO Specifications
Part Number C0603C471K5RACAUTO
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Case Size 0603
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 470 pF
Package/Case 0603
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm