C0805C105K8RACAUTO KEMET
C0805C105K8RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0805C105K8RACAUTO
Part Number C0805C105K8RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 10V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C105K8RACAUTO
Datasheet download C0805C105K8RACAUTO.pdf
Request Quotation for C0805C105K8RACAUTO
C0805C105K8RACAUTO Specifications
Part Number C0805C105K8RACAUTO
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Capacitance Value 1 uF
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Voltage(DC) 10 V
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 2 mm