C0805X334K5RACAUTO KEMET
C0805X334K5RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0805X334K5RACAUTO
Part Number C0805X334K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.33uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805X334K5RACAUTO
Datasheet download C0805X334K5RACAUTO.pdf
Request Quotation for C0805X334K5RACAUTO
C0805X334K5RACAUTO Specifications
Part Number C0805X334K5RACAUTO
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Package/Case 0805
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm
Voltage(DC) 50 V
Moisture Sensitivity Level 1
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package 0805
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Capacitance Value 0.33 uF
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 2 mm