C1206C102J1GAC7800 KEMET
C1206C102J1GAC7800 Images
Please contact us for more photos of C1206C102J1GAC7800
Part Number C1206C102J1GAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C102J1GAC7800
Datasheet download C1206C102J1GAC7800.pdf
Request Quotation for C1206C102J1GAC7800
C1206C102J1GAC7800 Specifications
Part Number C1206C102J1GAC7800
Package/Case 1206
Capacitance Value 0.001 uF
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Dielectric
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate
Case Size 1206
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Voltage(DC) 100 V
Tolerance 5 %
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.78 mm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 3.2 mm