| Part Number | C1206C103K5RACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 698850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C103K5RACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C103K5RACTU |
|---|---|
| Voltage(DC) | 50 V |
| MSL Level | 1 |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Dielectric | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C103K5RACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Johanson Dielectic | MLCC 0805,12PF, 5,100V Download PDF datasheet for 101R15N120JV4T.pdf |
|
Dubilier Components | CAP,2200PF 16V CER10PCEN T SMD 0603 CAP Download PDF datasheet for DSU0603R222KN.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 35V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GMK325BJ106MN-T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 25V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033D105KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.33uF 25VDC X7R 10% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B334KAFNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.39uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0805YC394KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0015uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C152KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 4.7uF 10VDC Y5V -20% to 80% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for CL21F475ZPFNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.6pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U3R6BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C105MAT2A.pdf |