| Part Number | C1206C104K1RACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 213630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C104K1RACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C104K1RACTU |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Failure Rate | |
| Military Standard | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C104K1RACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 1% SMD 0805 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0805H100F5GAC.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 47uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 1812 85\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for NMC1812Y5V476Z16TRPLPF.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 470pF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL21B471KBANFNC.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, MultiLayer Ceramic (MLCC), 01005 Case, 6.3Vdc, X5R, 2200pF, \u00b110%, \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 01016D222KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065C223KAZ2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 2.2uF 25V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR61E225KA12L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 6.3V X5R 10% SMD 0201 85\u00b0C T R - |
|
NIC Components | NICNMC1206X5R226K16TRPLP2KF MLCC 1206 X5 Download PDF datasheet for NMC1206X5R226K16TRPLP2KF.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 10Vdc X5R Dielectric 10000pF \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201ZD103KAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK325B7105KHHT.pdf |