| Part Number | C1206C104M5RAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 157750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C104M5RAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C104M5RAC7800 |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Package/Case | 1206 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.78 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Military Standard | |
| Case Size | 1206 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Dielectric | |
| Failure Rate | |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C104M5RAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0047uF 100V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM188R72A472KA37D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3pF 50V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035J3R0BBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 150pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC151KAT1A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for VJ0805Y474KXJTW1BC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0039uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC392KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0015uF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C152J5GAC7867.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 56pF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065A560JAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 2.2uF 10V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for LMK212B7225KG-T.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C102K5RACAUTO7411 Download PDF datasheet for C0603C102K5RACAUTO7411.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.9pF 25V 0\u00b130ppm C 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R9PBSTR.pdf |