C1206C394K5RAC7800 KEMET
C1206C394K5RAC7800 Images
Please contact us for more photos of C1206C394K5RAC7800
Part Number C1206C394K5RAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.39uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C394K5RAC7800
Datasheet download C1206C394K5RAC7800.pdf
Request Quotation for C1206C394K5RAC7800
C1206C394K5RAC7800 Specifications
Part Number C1206C394K5RAC7800
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.39 uF
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.9 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
MSL Level 1
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 3.2 mm