C1206N150F1GSL KEMET
C1206N150F1GSL Images
Please contact us for more photos of C1206N150F1GSL
Part Number C1206N150F1GSL
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 15pF 100V C0G 1% SMD 1206 (0.001%FR) 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206N150F1GSL
Datasheet download C1206N150F1GSL.pdf
Request Quotation for C1206N150F1GSL
C1206N150F1GSL Specifications
Part Number C1206N150F1GSL
Military Standard MIL-PRF-55681
MSL Level 1
Lead Finish Tin/Lead
Rad Hard No
Case Size 1206
Max Processing Temp 220|260
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 1206
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.3 mm
Tolerance 1 %
Failure Rate S
Capacitance Value 15 pF
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 100 V
Construction Flat
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.3(Max) mm
Product Length 3.2 mm