| Part Number | C1210C105K5RAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 637530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1210C105K5RAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1210C105K5RAC7800 |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1210 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 1.55 mm |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 1 uF |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 1.55 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1210C105K5RAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.22uF 4V X5R 20% SMD 0201 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for AMK063BJ224MP-F.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 25V X5R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C105K3PACTU.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 47uF 10V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for LMK325B7476MM-PR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 47pF 50V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GQM1885C1H470FB01D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 6.8pF 50V C0G 20% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C689K5GAC7867.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 10% SMD 0805 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0805A471KXBMC.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 22uF 6.3V X5R 10% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL32A226KQJNNNE.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 22uF 4V X5R 20% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for AMK107BBJ226MAHT.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.022uF 25VDC X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C223K3RACTU.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 10V Y5V -20% to 80% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for GRM188F51A105ZA01D.pdf |