| Part Number | C1808C153KDRAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 547310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.015uF 1000V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1808C153KDRAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1808C153KDRAC7800 |
|---|---|
| Case Size | 1808 |
| Capacitance Value | 0.015 uF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | X7R |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 1808 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 4.7 x 2 x 2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 4.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1808C153KDRAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 16V X7R 10% SMD 0201 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03X7R271K16AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 5% Radial 2 Pin DIP 8.255mm 125\u00b0C Slide Pack Download PDF datasheet for MD015A270JAB.pdf |
|
AVX | SR205E334ZAR3240 MLC RADIAL LEAD CAP Z5U Download PDF datasheet for SR205E334ZAR3240.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 150pF 100V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Punched Carrier T R Download PDF datasheet for NMC0603NPO151F100TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 50V X7R 20% SMD 2220 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 22205C106MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06036D224KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM2165C1H472JA01D.pdf |
|
KEMET | KEMC1206C684K5RACAUTO MLCC 1206 0.68UF 5 Download PDF datasheet for C1206C684K5RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.015uF 10V X7R 20% SMD 0306 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0306ZC153MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A4R7CAT2A.pdf |