C1825N104K1XSL KEMET
C1825N104K1XSL Images
Please contact us for more photos of C1825N104K1XSL
Part Number C1825N104K1XSL
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1825 (0.001%FR) 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1825N104K1XSL
Datasheet download C1825N104K1XSL.pdf
Request Quotation for C1825N104K1XSL
C1825N104K1XSL Specifications
Part Number C1825N104K1XSL
Case Size 1825
Dielectric X7R
Failure Rate S
Capacitance Value 0.1 uF
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 100 V
Construction Flat
Product Dimensions 4.5 x 6.4 x 1.5 mm
Rad Hard No
Military Standard MIL-PRF-55681
Package/Case 1825
Tolerance 10 %
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Lead Finish Tin/Lead
Max Processing Temp 220
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 6.4 mm
Product Height 1.5(Max) mm
Product Length 4.5 mm