| Part Number | C315C103K5R5TA7303 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 317310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C315C103K5R5TA7303 |
| Datasheet download |
| Part Number | C315C103K5R5TA7303 |
|---|---|
| Case Style | Dipped |
| Package/Case | 3.81(Max) X 2.54(Max) X 5.33(Max) |
| Termination Style | Radial |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X7R |
| Wire Form | Straight |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Lead Pitch For Radial | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Seated Plane Height | 6.85 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 3.81 x 2.54 x 5.33 mm |
| Product Depth | 2.54(Max) mm |
| Product Height | 5.33(Max) mm |
| Product Length | 3.81(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C315C103K5R5TA7303 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 22uF 16V X5R 10% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM32ER61C226KE20L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06036D105KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 15uF 50V X7R 20% SMD 2220 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C2220C156M5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1pF 50V C0G 0.05pF SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 08055J1R0ABTTR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM3195C1H332JA01D.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for NMC1210X7R105K50TRPLP3KF.pdf |
|
Johanson Technology | MLCC 250V 15PF + - 2% Download PDF datasheet for 251R15S150GV6Z.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1812 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C225KAZ2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0603YC474KAT2A.pdf |
|
AVX | MLCC 0201 4.7NF 10V 10% Download PDF datasheet for CM03B472K10AH.pdf |