C330C154K1R5TA7303 KEMET
C330C154K1R5TA7303 Images
Please contact us for more photos of C330C154K1R5TA7303
Part Number C330C154K1R5TA7303
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.15uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C330C154K1R5TA7303
Datasheet download C330C154K1R5TA7303.pdf
Request Quotation for C330C154K1R5TA7303
C330C154K1R5TA7303 Specifications
Part Number C330C154K1R5TA7303
Voltage(DC) 100 V
Lead Diameter 0.51 mm
Capacitance Value 0.15 uF
Dielectric X7R
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Package/Case 7.62(Max) X 3.81(Max) X 9.14(Max)
Seated Plane Height 9.14 mm
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Rad Hard No
Product Dimensions 7.62 x 3.81 x 9.14 mm
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Wire Form Outside Bend
Tolerance 10 %