C350C124J1G5TA KEMET
C350C124J1G5TA Images
Please contact us for more photos of C350C124J1G5TA
Part Number C350C124J1G5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.12uF 100V C0G 5% Radial 10.16mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C350C124J1G5TA
Datasheet download C350C124J1G5TA.pdf
Request Quotation for C350C124J1G5TA
C350C124J1G5TA Specifications
Part Number C350C124J1G5TA
Rad Hard No
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Seated Plane Height 15.74 mm
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric C0G
Case Style Dipped
Failure Rate
Tolerance 5 %
Military Standard
Voltage(DC) 100 V
Package/Case 12.7(Max) X 5.08(Max) X 14.22(Max)
Termination Style Radial
Capacitance Value 0.12 uF
Wire Form Straight
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 10.16 mm
Product Dimensions 12.7 x 5.08 x 14.22 mm
Lead Diameter 0.64 mm