| Part Number | C4ATFBW5300A3MJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 378880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 30uF 400V PP 5% (57.5 X 30 X 45mm) Radial 52.5mm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C4ATFBW5300A3MJ |
| Datasheet download |
| Part Number | C4ATFBW5300A3MJ |
|---|---|
| Capacitance Value | 30 uF |
| Lead Pitch For Radial | 52.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package/Case | 57.5 X 30 X 45 |
| Tolerance | 5 % |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 57.5 x 30 x 45 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Seated Plane Height | 45 mm |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Dielectric | PP |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 45 mm |
| Product Length | 57.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-C4ATFBW5300A3MJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 250VAC PET 10% (17.5 X 9.5 X 17.5mm) Radial 15mm 85\u00b0C Download PDF datasheet for ECQU2A334KL.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 400V PP 10% (26 X 11 X 20mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for F461DP105K400L.pdf |
|
Vishay | Cap Film 3.3uF 250V PET 10% (15.5 X 31.5mm) Axial 100\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for MKT 1813-533-255-G.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0068uF 50V PPS 2% (3.2 X 1.6 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H682GX5.pdf |
|
TDK | Cap Film 1.5uF 63V PET 10% (7.5 X 6 X 10.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for B32529C155K189.pdf |
|
KEMET | Cap Film 10uF 250V PP 20% (32 X 22 X 37mm) Radial 27.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R75IR5100AA40M.pdf |
|
KEMET | KEMPMR209MC6220M022R19T0 CAP RC NETWORK Download PDF datasheet for PMR209MC6220M022R19T0.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.1uF 63V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 2.8mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037D0104JBA.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0022uF 50V PPS 2% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H222GX5.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 220pF 50V PPS 5% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H221JX5.pdf |