C642C333KGR5TA KEMET
C642C333KGR5TA Images
Please contact us for more photos of C642C333KGR5TA
Part Number C642C333KGR5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 2000V X7R 10% Radial 10.16mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C642C333KGR5TA
Datasheet download C642C333KGR5TA.pdf
Request Quotation for C642C333KGR5TA
C642C333KGR5TA Specifications
Part Number C642C333KGR5TA
Pin Count 2
Dielectric X7R
Package Dimensions 12.7 x 5.08 x 14.22 mm
Construction Radial
Case Style Dipped
Lead Pitch For Radial 10.16 mm
Lead Diameter 0.64 mm
Termination Style Radial
Supplier Package Radial
Package/Case 12.7 X 5.08 X 14.22
Wire Form Straight
Capacitance Value 0.033 uF
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Seated Plane Height 14.22 mm
Mounting Through Hole
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 5.08 mm
Product Height 14.22 mm
Product Length 12.7 mm