CCR78CG123FR KEMET
CCR78CG123FR Images
Please contact us for more photos of CCR78CG123FR
Part Number CCR78CG123FR
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.012uF 100V C0G 1% Axial (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CCR78CG123FR
Datasheet download CCR78CG123FR.pdf
Request Quotation for CCR78CG123FR
CCR78CG123FR Specifications
Part Number CCR78CG123FR
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Tolerance 1 %
Dielectric C0G
Case Style Molded
Termination Style Axial
Product Dimensions 12.7 mm
Military Standard MIL-PRF-20/30
Package/Case 6.35 X 12.7
Capacitance Value 0.012 uF
Voltage(DC) 100 V
Lead Diameter 0.64 mm
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Lead
Mounting Through Hole
Product Diameter 6.35 mm
Product Length 12.7 mm