ESK107M063AH1AA KEMET
ESK107M063AH1AA Images
Please contact us for more photos of ESK107M063AH1AA
Part Number ESK107M063AH1AA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 12mm) Radial 5mm 300mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESK107M063AH1AA
Datasheet download ESK107M063AH1AA.pdf
Request Quotation for ESK107M063AH1AA
ESK107M063AH1AA Specifications
Part Number ESK107M063AH1AA
Voltage(DC) 63 V
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 10 X 12
Product Dimensions 12 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Style Radial
Ripple Current 300 mA
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 12 mm