| Part Number | MLE3356-6P |
|---|---|
| Manufacturer | Lansdale Semiconductor |
| Quantity in stock | 720560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | WIDEBAND FSK RECEIVER (I.C) |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MLE3356-6P |
| Datasheet download |
| Part Number | MLE3356-6P |
|---|---|
| Family | MLE3356 |
| Operating Band Frequency | 0.2 to 150 MHz |
| Modulation Technique | FSK |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Category | Receiver |
| Mounting | Through Hole |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Free | Yes |
| Maximum RF Operating Frequency | 150 MHz |
| Type | Receiver |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Package | 20PDIP |
| Replacement Part Number | PART-MLE3356-6P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for CC2400-RTB1.pdf |
|
Anaren | RF Transceiver 30-Pin SMD T R Download PDF datasheet for A1101R09C00GR.pdf |
|
Microchip | RF Transceiver BPSK FSK OFDM QPSK 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN Tray Download PDF datasheet for AT86RF215M-ZU.pdf |
|
Dialog Semiconductor | DASSC14461BNF128VPN VOIP PROCESSES - |
|
Dialog Semiconductor | RF Transceiver IC, 1.8V, DECT compliant with RF Power Amp and QuadSPI Flash - |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC optimized for A4WP and HCI applications \u2013 12 GPIOs\u00a0in ultra-thin WL-CSP34 and 0.4mm ball pitch package Download PDF datasheet for DA14581-00000VRA.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 256Gbps Download PDF datasheet for FTLC3321U3NL.pdf |
|
Radiocrafts As | RF Transceiver Module 2.8V to 3.8V 42-Pin SMD T R Download PDF datasheet for RC1780HP-TM.pdf |
|
Texas Instruments | 802.15.4 ZigBee 2483.5MHz 500Kbps 36-Pin QFN Tape and Reel Download PDF datasheet for CC2511F32RSPR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transmitter ASK FM FSK GFSK MSK OOK 2V to 3.6V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1175RHBR.pdf |