| Part Number | 74AHCT573PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 345880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT573PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT573PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 7.5@5V ns |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Family | AHCT |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Type | D-Type |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Set/Reset | No |
| Latch Mode | Transparent |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Bus Hold | No |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT573PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH162244DGGR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT125ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC175D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04805BISQE NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14094BDR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC595APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G04QDCKRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT157PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVTH125DR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVCH16245ADGVR.pdf |