| Part Number | 74ALVCH16373DGG,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 373630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVCH16373DGG,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVCH16373DGG,118 |
|---|---|
| Bus Hold | Yes |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Input Enables per Element | 2 |
| Pin Count | 48 |
| Set/Reset | No |
| Number of Outputs per Chip | 16 |
| Logic Family | ALVC |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|3.6 V |
| Type | D-Type |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Inputs per Chip | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Output Enables per Element | 2 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Typical Quiescent Current | 0.2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3|3 V |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVCH16373DGG,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC7541DB,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74AC139DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC221M96.pdf |
|
Diodes Incorporated | 4-BIT BI-DIRECTIONAL LEVEL SHIFTER FOR OPEN-DRAIN AND PUSH-PULL - |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC21DR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for NC7WZ08L8X.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14584BDTR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Differential-to-LVDS Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8S89832AKILF.pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4541BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC02PWR.pdf |