| Part Number | 74ALVT16373DGG,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 849160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVT16373DGG,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVT16373DGG,112 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 5000 uA |
| Pin Count | 48 |
| Typical Quiescent Current | 3500 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Set/Reset | No |
| Number of Outputs per Chip | 16 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Bus Hold | Yes |
| Type | D-Type |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Logic Family | ALVT |
| Rad Hard | No |
| Number of Inputs per Chip | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVT16373DGG,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT164D,653.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ14M5.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LV273ARGYR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHCT126ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G14DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G126DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHCT541PW.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Dual 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE556N.pdf |
|
NXP | Bus XCVR Single 4-CH 3-ST 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NTB0104BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16T245DLR.pdf |