| Part Number | 74HC373DB,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 574810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC373DB,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC373DB,112 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Product Dimensions | 7.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Set/Reset | No |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Type | D-Type |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Supplier Package | SSOP |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC373DB,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G175GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74ALS373AN.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-16,Differential-to-3.3VLVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8530FY-01LF.pdf |
|
Maxim Integrated | Clock Recovery 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DS26504L+.pdf |
|
Nexperia | Buffer 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GX S500H.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC273PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-88A T R Download PDF datasheet for NLV17SGU04DFT2G.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC14FTELKM.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CY74FCT2244ATQCTE4.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AVCH2T45GF,115.pdf |