| Part Number | 74HC373PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 874580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC373PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC373PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Set/Reset | No |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Type | D-Type |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Supplier Package | TSSOP |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC373PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCV304PW.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZ17DFT2G.pdf |
|
Toshiba | Analog Switch Dual SPST 8-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7W66FK.LF(B.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC299M96.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC04FT(BE).pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4017D,653.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TC74LCX541FT(EL,K).pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA9306D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC595N.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC8T245DBR.pdf |