| Part Number | 74HCT373D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 380730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT373D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT373D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Polarity | Non-Inverting |
| Set/Reset | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Type | D-Type |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Logic Family | HCT |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Pin Count | 20 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT373D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT123AD,118.pdf |
|
Toshiba | TOS74VHCT240AFT(BJ) TOS74VHCT240AFT(BE) Download PDF datasheet for 74VHCT240AFT(BJ).pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Divider Distributor 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK01000ISQE NOPB.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 1-CH D-Type 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G373GM,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH162244ADGG,1.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14017BDG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807DHEX.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC74PW,118.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 2-IN 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G157GW,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC125AD,118.pdf |