| Part Number | 74HCT573DB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 271230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT573DB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT573DB,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 7.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Set/Reset | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Type | D-Type |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Logic Family | HCT |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Output Type | 3-State |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 Vdc |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT573DB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHCT259ADR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4-output 3.3 V PCIe Gen1-2-3 Zero Delay Fanout Buffer Download PDF datasheet for 9DB433AFLF.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC244APW,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2T45DC,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G06DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC244MPWREP.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1-to-10,Differential HCSL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 851010AYLFT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G0604GWH.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT138PWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF40106BT,653.pdf |