| Part Number | MC74HCT373ADTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 492840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HCT373ADTR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HCT373ADTR2G |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Type | D-Type |
| Output Type | 3-State |
| Logic Family | HCT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Latch Mode | Transparent |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Bus Hold | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Set/Reset | No |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 28@5V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74HCT373ADTR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC245D,652.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4050PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G38DCTR.pdf |
|
Texas Instruments | Differential Buffer 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for DS30BA101SQE NOPB.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC4094D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6B596DWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Divider Single 4-Bit Binary UP 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD74HCT93E.pdf |
|
Integrated Device Technology | Universal Frequency Translator Single 8MHz to 250MHz 40-Pin VFQFN Tray Download PDF datasheet for 8T49N241-004NLGI.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74ABT245D,623.pdf |