| Part Number | LESD9D5.0CT5G |
|---|---|
| Manufacturer | Leshan Radio |
| Quantity in stock | 234220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Dual Bi-Directional 5V 0.15W 2-Pin SOD-923 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LESD9D5.0CT5G |
| Datasheet download |
| Part Number | LESD9D5.0CT5G |
|---|---|
| Configuration | Dual |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5 uA |
| Package Dimensions | 0.8 x 0.6 x 0.37 mm |
| Test Current | 1 mA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 0.15 W |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Maximum Peak Pulse Current | 9.4 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Maximum Clamping Voltage | 18.6 V |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| ESD Protection | Yes |
| Supplier Package | SOD-923 |
| Minimum Breakdown Voltage | 5.6 V |
| Package | 2SOD-923 |
| Replacement Part Number | PART-LESD9D5.0CT5G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36CAHE3 9AT.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS58VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ30A.pdf |
|
ON Semiconductor | SS SC88 BR XSTR DUAL 50V Download PDF datasheet for SMUN5312DW1T1G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T36CAHE3 5B.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 64.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T75AY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC200CA-E3 57T.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS3V3P1UP,115.pdf |