| Part Number | 74AVC2T45GT,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 115900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVC2T45GT,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVC2T45GT,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Family | AVC |
| Maximum Quiescent Current | 0.023 mA |
| Output Type | 3-State |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 2 x 1.05 x 0.46 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Pin Count | 8 |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Supplier Package | XSON |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AVC2T45GT,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC373ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ACT14DR.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 8-Bit Sync Async Binary Down 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC40103D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1204RGTT.pdf |
|
Maxim Integrated | I2C Multiplexer 1-Element BiCMOS Open Drain 4-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX7368EUE+T.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AVC8T245PW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for 74AHC1G00W5-7.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC251DBR.pdf |
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC595FT(BE).pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for PCA9306GF,115.pdf |