| Part Number | 74AVC4TD245BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 637840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 16-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVC4TD245BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVC4TD245BQ,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Logic Family | AVC |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | 3-State |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Maximum Quiescent Current | 0.07 mA |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74AVC4TD245BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74ACT14MTC.pdf |
|
ON Semiconductor | AMI ARNIC 629 SUPPORT CHIP - |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC555QDRG4.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVC74PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC16541DLR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH8T245PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC4050D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G240DCUR.pdf |
|
Fresco Logic | USB 3.1 GEN2 2:1 MUX DEMUX SWITCH - |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G08DRLR.pdf |