| Part Number | 74AVCH1T45GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 136440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 6-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVCH1T45GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVCH1T45GW,125 |
|---|---|
| Output Type | 3-State |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 6 |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Family | AVC |
| Maximum Quiescent Current | 0.024 mA |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Package | 6TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AVCH1T45GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT32D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC138APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC07ADR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74VHC04M.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC244PW-Q100,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT125DB,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC595BQ-Q100,115.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NTS0102GT,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G06DRLR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT2244ANSR.pdf |