| Part Number | GTL2005PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 501770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GTL2005PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | GTL2005PW,118 |
|---|---|
| Logic Family | GTL |
| Translation | GTL/GTL+ to LVTTL/TTL |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 40 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 3 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Translator |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-GTL2005PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245D,118.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT86PW,118.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC390D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 10-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for SN74AVC2T245RSWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14049UBDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT74M96.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT10D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54ALS08J.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TXB0104DR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G74DCTR.pdf |