| Part Number | MC100ELT23DR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 302010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Translator PECL to TTL 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC100ELT23DR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC100ELT23DR2G |
|---|---|
| Translation | PECL to TTL |
| Supplier Package | SOIC N |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 5.5@5V ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Logic Function | Translator |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Logic Family | ECL |
| Maximum High Level Output Current | -3 mA |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MC100ELT23DR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX244DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC165QPWRG4Q1.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SC-88A T R Download PDF datasheet for NL17SG07DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for CD74HCT365M.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14001BDR2G.pdf |
|
Broadcom | Optical Encoder 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-5500#A14.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for NLU1GU04MUTCG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX14MX.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC541FT(EL,K).pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Buffer Driver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC162244PAG8.pdf |