| Part Number | SN74AUP1T97DSFR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 141860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 6-Pin X2SON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AUP1T97DSFR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AUP1T97DSFR |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Quiescent Current | 0.0005 mA |
| Pin Count | 6 |
| Logic Family | AUP |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1 x 1 x 0.35 mm |
| Supplier Package | X2SON |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Package | 6X2SON |
| Replacement Part Number | PART-SN74AUP1T97DSFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC541ADB,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-5Differential-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 85304AG-01LFT.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC4245APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6B273DWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1GU04DBVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT541PW,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74AHC595PW,112.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 Rail Download PDF datasheet for NC7SZ04P5.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVCC3245APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV123ADR.pdf |