| Part Number | SN74AVC2T244DQER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 642030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 8-Pin X2SON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AVC2T244DQER |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AVC2T244DQER |
|---|---|
| Supplier Package | X2SON |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Output Type | 3-State |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 0.006 mA |
| Product Dimensions | 1.4 x 1 x 0.37 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 3.6V ns |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Logic Family | AVC |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Package | 8X2SON |
| Replacement Part Number | PART-SN74AVC2T244DQER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9546APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74AC08DTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74HC244ADWG.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548ADBR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC574DWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14175BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT86DTT1G.pdf |
|
Microchip | Clock Fanout Buffer 2-OUT 8-Pin MLF T R Download PDF datasheet for SY89835UMG-TR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NTS0102GF,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126GV,125.pdf |