| Part Number | LTST-C190KSKT |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 313490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Yellow 588nm 2-Pin Chip LED T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTST-C190KSKT |
| Datasheet download |
| Part Number | LTST-C190KSKT |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of LEDs | 1 |
| Lens Dimensions | 1.1x0.8x0.52 mm |
| Type | Uni-Color |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.4 V |
| Maximum Power Dissipation | 75 mW |
| LED Material | AlGaInP |
| Peak Wavelength | 588 nm |
| Intensity | 180(Max) mcd |
| Dominant Wavelength | 597(Max) nm |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.1 mm |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Supplier Package | Chip LED |
| Mounting | Surface Mount |
| Category | Chip LED |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| MSL Level | 3 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Package | 2Chip LED |
| Replacement Part Number | PART-LTST-C190KSKT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Everlight | THROUGH HOLE HI-EFF RED, - |
|
GW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18 OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18 Q6511 Download PDF datasheet for GW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Blue 464nm 4-Pin PLCC T R - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Red 643nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LS L29K-H1J2-1-Z.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Yellow 2-Pin T-1 3 4 Download PDF datasheet for HLMP-4719-A00B2.pdf |
|
Panasonic | LED WHITE GAN - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Green 572nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for LG T670-L1L2-1.pdf |
|
Dialight | LED Bi-Color Green Red 565nm 630nm Chip LED 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for 597-7701-107F.pdf |
|
Vishay | LED Uni-Color Blue 428nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for TLHB44K2M1.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 0.3lm x=0.30 y=0.28 Chip LED 2-Pin 0603 T R Download PDF datasheet for LW Q38G-Q2OO-3K5L-1.pdf |