| Part Number | LTST-C190YKT |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 147350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Yellow 585nm 2-Pin Chip LED T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTST-C190YKT |
| Datasheet download |
| Part Number | LTST-C190YKT |
|---|---|
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.1 mm |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Maximum Forward Current | 20 mA |
| Color | Yellow |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.6 V |
| Lens Dimensions | 1.1x0.8x0.52 mm |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Category | Chip LED |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Type | Uni-Color |
| Dominant Wavelength | 588 nm |
| LED Material | GaAsP |
| Intensity | 2.5 mcd |
| MSL Level | 3 |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Peak Wavelength | 585 nm |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Supplier Package | Chip LED |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Number of LEDs | 1 |
| Package | 2Chip LED |
| Replacement Part Number | PART-LTST-C190YKT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | LED Uni-Color Green Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for SML-310PTT86L.pdf |
|
Liteon Opto | OPTOCOUPLER, PHOTOTRANSISTOR OUTPUT, >20%, 3,75KV, 2CH, SO8 Download PDF datasheet for LTV-208.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Red 0.38lm 645nm Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LS M676-Q2R1-1.pdf |
|
Everlight | Bi-Color PCB Top View SMD LED Red-Green - |
|
ROHM | LED Uni-Color Orange 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML-311DTT86.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OSLON SSL 150 3000K Download PDF datasheet for GW CSHPM1.EM-KULQ-A737-1.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for 12-215 Y2C-BR1S1L 3C.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Yellow 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML-012YTT86.pdf |
|
Vishay | LED IrLED 850nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for VSMY3850-GS18.pdf |
|
Vishay | LED IrLED 28mW IrLED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VSMB14940.pdf |