| Part Number | 74HC688D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 602650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Identity Comparator 8-Bit 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC688D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC688D,653 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Polarity | Inverting |
| Type | Identity Comparator |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Bits | 8 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Output Function | A=B |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 170@2V|[email protected]|29@6V ns |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC688D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G04DBVR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2-output 1.8 V PCIe Gen1 2 3 Zero Delay Fanout Buffer with Zo=100 ohms Download PDF datasheet for 9DBV0241AKILFT.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC373DWG.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ABT245BDWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT244D,653.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ00P5X.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AVC1T45DBVT.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NPIC6C595PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC74APWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G14GW125.pdf |