| Part Number | 74HC85D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 581020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Magnitude Comparator 4-Bit 16-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC85D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC85D,652 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Number of Bits | 4 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 195@2V|[email protected]|33@6V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Output Function | AB |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Magnitude Comparator |
| Supplier Package | SO |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC85D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54ACT240F3A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74ACT138SCX.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G00GV, 125.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL37WZ07USG.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD40106BPWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC151ADR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ86DFT2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC541DWG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHC244PW.pdf |