| Part Number | PCA9561PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 301510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multiplexed I2C EEPROM Switch 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PCA9561PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | PCA9561PW,118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Element Inputs | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Function | Multiplexed I2C EEPROM Switch |
| MSL Level | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Absolute Propagation Delay Time | 43 ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-PCA9561PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC126AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 12-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for LSF0204RUTR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPIC6A596DW.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G241DC-Q100H.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Buffer 50ps 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 552G-02SCMGI.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT244N.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G34DBVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4050PW,118.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7SH04FU(TE85L,JF).pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54128J.pdf |