| Part Number | TC74AC14F(EL,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 602960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74AC14F(EL,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74AC14F(EL,F) |
|---|---|
| Supplier Package | SOP |
| Pin Count | 14 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Product Dimensions | 10.8 x 5.3 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|9.7@5V ns |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74AC14F(EL,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Si-Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G08GT,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT125ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G74DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN65LVEL11DGKR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Bus- Transceiver with 3-State Outputs and Bus-Hold Download PDF datasheet for 74ALVCH16245PAG8.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G06GS,132.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Buffer 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for P82B96DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 Download PDF datasheet for NLVVHC1GT126DF1G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HCT125D.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17DCKR.pdf |