| Part Number | 6N137A |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 393270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin DIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 6N137A |
| Datasheet download |
| Part Number | 6N137A |
|---|---|
| Maximum Baud Rate | 10 MBd |
| Maximum Propagation Delay Time | 75 ns |
| Maximum Forward Current | 20 mA |
| Typical Fall Time | 0.01 us |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Input Type | DC |
| Supplier Package | DIP |
| Package Dimensions | 9.68 x 6.5 x 3.5 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Maximum Rise Time | 27 ns |
| Minimum Forward Voltage | 1.35 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Power Dissipation | 85 mW |
| Screening Level | Industrial |
| Logic Gate Type | NAND |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Open Collector |
| Package | 8DIP |
| Replacement Part Number | PART-6N137A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3023TVM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2530-520E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP620(F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0601#500.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-M75L-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4502-000E.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-W341-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Black Box Download PDF datasheet for FOD817C300.pdf |
|
Everlight | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for EL817SD(TU)V.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP Download PDF datasheet for SFH690AT.pdf |