| Part Number | ACPL-T350-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 229550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ACPL-T350-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | ACPL-T350-500E |
|---|---|
| Typical Fall Time | 0.02 us |
| Maximum Power Dissipation | 295 mW |
| Maximum Fall Time | 0.5 us |
| Maximum Forward Voltage | 1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Rise Time | 0.5 us |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Maximum Propagation Delay Time | 500 ns |
| Minimum Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Output Type | Push-Pull |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 9.68 x 6.5 x 3.5 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-ACPL-T350-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for 4N33.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-06AE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-817-56CE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD852SD.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7230MDWR.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC WB T R Download PDF datasheet for SI8641BD-B-ISR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for H11G2SR2M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4100-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for TCMT1108.pdf |
|
Vishay | DIP-8 CPLR SNGL 10MBD 100V US -E3 Download PDF datasheet for 6N137.pdf |