| Part Number | ACPL-W314-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 198900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ACPL-W314-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | ACPL-W314-500E |
|---|---|
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Fall Time | 0.05 us |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4.58 x 6.81 x 3.18 mm |
| Pin Count | 6 |
| Minimum Forward Voltage | 1.2 V |
| Input Type | DC |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Output Type | Push-Pull |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Forward Voltage | 1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SO Stretched |
| Maximum Propagation Delay Time | 700 ns |
| Package | 6SO Stretched |
| Replacement Part Number | PART-ACPL-W314-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP291(GB-TP,E(O.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for ILD615-3X009T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-4504-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Black Box Download PDF datasheet for FOD814A.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7420EDR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler AC DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-3700#300.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7240CDWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC N Box Download PDF datasheet for MOCD211M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-2630-300E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Black Bulk Download PDF datasheet for HCPL2531.pdf |