| Part Number | ACPL-W61L-560E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 640380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SSO T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ACPL-W61L-560E |
| Datasheet download |
| Part Number | ACPL-W61L-560E |
|---|---|
| Input Type | DC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Forward Current | 8 mA |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Power Dissipation | 20 mW |
| Minimum Forward Voltage | 0.95 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 80 ns |
| Output Type | Totem-Pole |
| Product Dimensions | 4.58 x 6.81 x 3.18 mm |
| Typical Fall Time | 0.012 us |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Supplier Package | SSO |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Baud Rate | MBd |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 6SSO |
| Replacement Part Number | PART-ACPL-W61L-560E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for HCPL-5201#300.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3023TVM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for HCPL-0314.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for HCPL0600R2.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2231-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for HCPL-263L-060E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for TLP3063F(D4TP4SC,F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington With Base DC-OUT 16-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for 6N140A#300.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 4-Pin Mini-Flat Box Download PDF datasheet for FODM3052_NF098.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin CDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW136-300E.pdf |