| Part Number | HCPL-0211-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 139210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-0211-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-0211-500E |
|---|---|
| Logic Gate Type | AND Schmitt |
| Max Processing Temp | 260 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Output Type | Totem-Pole |
| Maximum Power Dissipation | 210 mW |
| Maximum Forward Current | 10 mA |
| Input Type | DC |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Baud Rate | MBd |
| Typical Fall Time | 0.007 us |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Propagation Delay Time | 300 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-0211-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | OptoCoupler 2-CH 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for FOD8316R2.pdf |
|
Panasonic | OPTOISO 2.5KV PHOTOVOLTAIC 4-SOP Download PDF datasheet for APV1121SZ.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3023M.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOCD223R2M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-P302-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for HCPL-5201#300.pdf |
|
Texas Instruments | High-Speed, Robust-EMC Reinforced Triple-Channel Digital Isolators Download PDF datasheet for ISO7731DW.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin DIP Download PDF datasheet for TLP785F(D4GLT7,F(C.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-788J-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for ACPL-5631L-300.pdf |