| Part Number | HCPL-2200-000E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 487570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-2200-000E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-2200-000E |
|---|---|
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Forward Current | 10 mA |
| Input Type | DC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | 0 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 210 mW |
| Logic Gate Type | AND Schmitt |
| Maximum Propagation Delay Time | 300 ns |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Output Type | Three State |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | PDIP |
| Typical Fall Time | 0.015 us |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Baud Rate | 2.5 MBd |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-2200-000E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP185(GB-TPR.E(O.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-C797T-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-M46U-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4503-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP183(GB-TPL,E(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 8-Pin DIP Download PDF datasheet for HCPL4503TVM.pdf |
|
Broadcom | IC OPTO GATE DRIVE IGBT 2A - |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-181-00CE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-W481-560E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin MFSOP T R Download PDF datasheet for TLP127(TEE-TPL,F).pdf |