HCPL-263L-060E Broadcom
HCPL-263L-060E Images
Please contact us for more photos of HCPL-263L-060E
Part Number HCPL-263L-060E
Manufacturer Broadcom
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP
Category Optoelectronics
Family OptoCouplers
ROHS Compliant Yes
MSL Level HCPL-263L-060E
Datasheet download HCPL-263L-060E.pdf
Request Quotation for HCPL-263L-060E
HCPL-263L-060E Specifications
Part Number HCPL-263L-060E
Output Type Open Collector
Typical Fall Time 0.02 us
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Minimum Forward Voltage 1.4 V
Supplier Package PDIP
Logic Gate Type Inverter
Maximum Power Dissipation 60 mW
Maximum Forward Current 15 mA
Maximum Propagation Delay Time 90 ns
Maximum Reverse Voltage 5 V
Lead Finish Matte Tin
Maximum Forward Voltage 1.75 V
Maximum Baud Rate MBd
Mounting Through Hole
Direction Type Uni-Directional
Pin Count 8
MSL Level 1
Product Dimensions 9.65 x 6.35 x 3.56 mm