| Part Number | L2C2-30801205E1300 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 432310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 2700lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L2C2-30801205E1300 |
| Datasheet download |
| Part Number | L2C2-30801205E1300 |
|---|---|
| Viewing Angle | 115 ° |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Family | LUXEON CoB |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Forward Voltage per Color | 37.5 V |
| Maximum Forward Current | 1200 mA |
| Luminous Flux | 2700 lm |
| Lens Shape Type | Circular |
| Packaging | Tube |
| Lens Dimensions | 13 x 0.5 mm |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lead Free | Yes |
| Type | Chip LED |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Color | White |
| Category | Chip LED |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L2C2-30801205E1300 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Lumileds | LED Uni-Color White 2700lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C2-30801205E1300.pdf |
|
Everlight | EVL45-11-BST-DT8A3BF0E-2T8-AM HYPER MINI - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Green 557nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for LP T670-H2J2-1.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LY A67K-J2M1-26.pdf |
|
Broadcom | Low Power LEDs (none SSL) - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 950nm 2-Pin MIDLED Download PDF datasheet for SFH 4640.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Red 632nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for 25-21SURC S530-A3 TR8.pdf |
|
Panasonic | LED Bi-Color Yellow Green 572nm 2-Pin SMD Download PDF datasheet for LNJ353W83RA.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Red 643nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LS A67K-J1K2-1.pdf |
|
Vishay | LED IrLED 950nm 2-Pin T R Download PDF datasheet for TSKS5400-FSZ.pdf |